Cena celkem: | 0 Kč |
Největší vliv na nás mají barvy ve velkých plochách, což jsou převážně stěny v místnosti. Barevné stěny jsou v současnosti dosti oblíbené, musíme však myslet na to, že zvolená barva bude mít vliv na naši náladu a pocity, na rozptýlení světla a také dokáže opticky zmenšit či zvětšit prostor. Při výběru odstínu a intenzity barvy musíme přihlédnout k tvaru, velikosti a poloze místnosti ke světovým stranám a také jak světlá či tmavá je místnost a stejně tak k působení dopadajícího světla v různou denní dobu. Tedy do tmavších, hůře osvětlených místností se nehodí stěny v tmavých odstínech. Vhodnost barev nám také určuje funkce jednotlivých místností, obecně platí, že místnosti, kde je potřeba vyvíjet nějakou činnost, by neměly být v příliš studených barvách a naopak do pokojů určených k relaxaci a odpočinku se nehodí syté teplé barvy.
žlutá – povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit
souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně, je chuť, znamená ego, já, je
spojována s pupíkem
oranžová – je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena
s představou slunce, tepla, bohatství, zlata, úrody, oranžová je
spojována se zrakem, s podbříškem, znamená ukázat se, podporuje chuť
k jídlu
zelená – je spojována s čichem, znamená city, emoce, je
spojována se srdcem
světle zelená – působí přirozeně, ale někdy i jedovatě, je
spojena s představou chladu, vlhka, ticha, rostlin
tmavě zelená – uklidňuje a chrání, ale také omezuje, je
přátelská, dává pocit bezpečí a naděje
modrá – je spojena se sluchem a znamená komunikaci, na člověku je
spojována se štítnou žlázou
světle modrá – působí přivětivě, vyvolává představu oblohy a
vzduchu, ticha a touhy
tmavě modrá – klidná, vážná až skličující, barva dálek,
hloubky, rozjímání a smutku
červená – zrušující, energická, prudká až náruživá, silná,
mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku,
červená je spojována s hmatem, ale i genitáliemi, znamená energii,
v reklamě se využívá červená jako vnadidlo – vyvolává chuť si na
výrobek sáhnout
fialová – neklidná, znepokojivá, melancholická, tajemná,
osobitá, náročná, je spojována s intuicí a nesmyslem znamená pochopení,
na člověku je spojována s čelem
světle fialová – působí začarovaně, rozpolceně, slabošsky, je
to barva magie, melancholie, opojení
purpurová – působí důstojně, hrdě, vznešeně, povzbudivě, je
spojen s představou spravedlnosti a majestátu
růžová – barva něhy, jemnosti a oddanosti
hnědá – střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná,
realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice,
zdrženlivosti
šedá – netečná, smutná, spojená s představou chudoby a
pokory
černá – barva vzdorného protestu, zlého tajemství, nicoty,
smrti
bílá – neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a
čistoty
Černá a bílá jsou barvy neutrální a lze je tedy kombinovat se všemi ostatními barvami. Černá je vhodná spíše jako doplněk a neměla by v interiéru převažovat, aby nepůsobil depresivně. Hnědá barva zase naopak evokuje pocit pohodlí a domova. Nehodí se sice na stěny, zato je vhodná zejména u nábytku a může zútulnit i chladně působící místnost.
Ložnice
Ložnice je místem pro odpočinek, proto by dominantou neměly být výrazné a křiklavé barvy. Nejvhodnější barvou je modrá, která uklidňuje celý organismus, způsobuje pokles tlaku a pomáhá nám relaxovat. Někdy je však potřeba zjemnit její chladnost, a to hlavně pokud ji použijeme na stěnách. K tomu nám napomůže kombinace s tlumenějšími odstíny červené, která místnost prohřeje a působí lehce povzbudivě. Vhodné jsou do ložnicei světlejší odstíny zelené, která uklidňuje, dodává novou energii a zároveň působí velmi příznivě, pokud se místnost nachází v hlučnějším prostředí. Bát se nemusíme ale ani mystické, meditační tmavší fialové, která navodí tajemnou atmosféru a pohodově působí také růžová. Musíme však dát pozor, aby pokoj nepůsobil příliš přeslazeně. Nevhodné jsou naopak výrazné, křiklavé odstíny červené či žlutá barva, které působí povzbudivě na organismus a mohly by nám tak narušovat spánek. Vliv na náš odpočinek má samozřejmě i vhodně doladěný nábytek a povlečení.
Obývací pokoj
Obývací pokojbývá středem celého bytu, kde se schází celá rodina po náročném dni v práci či ve škole, a místem, kam zveme návštěvy. Proto by měl mít veselou a přívětivou atmosféru a toho docílíme použitím teplejších barev jako je oranžová či žlutá, můžeme použít i světlejší zelenou, nebo spíš žlutozelenou. Vhodné je také vybavit pokoj nábytkem či doplňky v hnědé barvě, pokoj tak bude působit opravdu domácky a příjemně.
Kuchyně a jídelna
V kuchyni a jídelně se nemusíme obávat použít sytější barvy. Vhodné je použít zelenou, žlutou, červenou nebo třeba oranžovou, které podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. Naopak do kuchyní a zejména pak do jídelen se nedoporučuje barva modrá, která tlumí chuť k jídlu.U nábytku zas nemusíme mít obavy z moderní černé, pokud je vykompenzovaná barevností stěn a doplňků.
Koupelna
Koupelnu si můžeme barevně doladit podle chuti a libosti. Studené barvy zdůrazní její čistotu a hygieničnost, ale budou působit trochu stroze, teplé barvy naopak vytvoří útulnější prostředí. Pokud je koupelna laděna do studených barev, můžeme ji zútulnit přidáním dřevěného nábytku v teplejších barvách.
Pracovna
V pracovně bychom se měli vyhnout barvám vyloženě tlumícím, ale ani příliš výrazným, které by rozptylovaly naši pozornost. Použít můžeme barvypůsobící inspirativně, což je oranžová, zelená či modrá. U modré barvy však pozor, aby místnost nepůsobila příliš studeně, v takovém prostředí by se vám nepracovalo dobře. Vhodnou barvou je také zelená, která oslabuje naši citlivost vůči hluku, pomůže nám tak se lépe soustředit na práci. Pestřejší barevnosti se nemusíte bát ani u nábytku.
Dětský pokoj
Pokoje pro děti jsou asi nejkomplikovanějšími místnostmi, jelikož musí splňovat hned několik požadavků najednou. Musí děti stimulovat k učení a podporovat kreativitu, ale na druhou stranu by také měly tlumit, aby se dětem dobře odpočívalo. Také je důležité přizpůsobit výběr barev jejich věku. Pro měnší děti je vhodné do pokoje umístit výraznější a sytější barvy, které podpoří fantazii, kreativitu a učení. S přibývajícím věkem se vyvíjí i nároky a přání dítěte a barevnost se posouvá více k tlumenějším barvám. Celkově je vhodné vyhnout se agresivním a sytým odstínům, zejména na větších plochách. Vhodné je naopak kombinovat světlejší barevné odstíny s doplňkyv sytějších barvách. Je možné také barevně oddělit část určenou ke spaní a odpočinku. Samozřejmě nebudeme dětem vnucovat barvu, která se jim nelíbí, necítily by se v pokoji dobře. Vhodné jsou však teplejší odstíny jako je žlutá, červená, světle zelená, použít můžete i modrou a kontrastní kombinace těchto barev s bílou, pro holčičky se hodí i růžová. Jako u ložnic i zde má velký vliv správný výběr barvy nábytku.