Cena celkem: | 0 Kč |
Už v přechozím článku jsme se věnovali tomu, jak osvětlit určité prostory. Dnes se podíváme na to, jak osvětlit ty nejdůležitější obytné prostory.
Osvětlení kuchyně a jídelny
Správné osvětlení kuchyně je jedním z nejdůležitějších. Jen tak nám bude umožněno bezpečně a efektivně vařit. Kuchyň je třeba osvětlit hned několika různými zdroji. V první řadě musíme vyřešit hlavní osvětlení prostoru, dále osvětlení jídelního stolu a osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky. Pro náročnější se pak nabízí i osvětlení uvnitř skříněk kuchyňské linky. Jako hlavní stropní svítidlo lze použít většinu zdrojů světla s výjimkou osvětlení halgenového. Může to být lineární trubicová zářivka, kdy v kuchyni není problémeme její pomalejší náběh, úsporná zářivka či žárovka nebo LED žárovka.
Hlavní světlo by mělo mít teplou bílou či jen bílou barvu. Pod kuchyňskou linkuse nejčastěji umísťují menší lineární zářivky, ale i halogenová bodová světla či halogenové žárovky, které zajistí realistickou barvu osvětlení, která je pro práci v kuchyni důležitá. Varnou desku osvítí digestoř. Všechna světla by měla být správně nasměrována, tedy tak, aby neoslňovala.
Nad jídelním stolem se nejčastěji setkáme se stropním závěsným svítidlem, které lze vertikálně polohovat, tedy stahovat níž a zase posouvat výš dle potřeby. Zdroj světla by u tohoto svítidla neměl být zdola zakrytý a vnitřní strana svítidla by měla být bílá, aby se na jídlo napřenášely barvy stínidla. Jako zdroj světla je zde vhodná kompaktní žárovka či kompaktní zářivka, případně LED žárovka v odstínu teple bílém.
Osvětlení obývacího pokoje
Do obývacího pokoje je opět vhodná teplá bílá barva světla. Centrálním svítidlemmůžou být závěsný lustr, velké kruhové svítidlo, systém bodových světel umístěných v umělém podhledu nejlépe se zdroji jako jsou kompaktní zářivky či žárovky, případně LED žárovky. Praktickým vybavení tohoto osvětlení je stmívač.
Obývací pokoj je prostorem, kam se hodí několik nástěnných svítidel, svítidlo stojanové a případně i svítidlo stolní umístěné například na pracovní stůl pracovního koutu či prostě jen pro potřeby čtení, které by mělo být dostatečně silné, abychom se mohli lépe soustředit a mozek nám lépe fungoval.
Důležité je také myslet na to, že sledování televize či monitoru počítače za naprosté tmy je velmi nezdravé. Vhodné je umístit poblíž obrazovky malou lampičku malého výkonu, cca 5 Wattů, a to tak, aby se světlo na obrazovce neodráželo a zároveň vás neoslňovalo. Variantou je například LED zdroj osvětlující zeď za televizorem.
Pokud budeme v obývacím pokojikombinovat různé typy svítidel, můžeme si tak měnit způsob a intenzitu osvětlení podle momentální potřeby a nálady. Jiné bude osvětlení při pořádání velké rodinné oslavy a jiné například při posezení ve dvou u láhve dobrého vína.
Osvětlení ložnice
V ložnici by mělo být stropní svítidlo zdola zakryté, jinak nás bude při poloze vleže oslňovat. Ideální je použít kompaktní zářivky teple bílé barvy, pokud však chcete zvýšit intimní atmosféru, lze sáhnout i po regulaci pomocí stmívače, což umožňují stmívavé zářivky.
Na noční stolek je vhodné umístit svítidla pro čtení, která by měla být polohovatelná. Kromě stolních lamp můžeme zvolit i nástěnná polohovatelná svítidla, která umístíme příslušně nízko. Stínidla těchto svítidel by měla být neprůhledná. Jako zdroj světla jsou vhodné kompaktní zářivky nebo halogenové žárovky.
Osvětlení dětského pokoje
Pro osvětlení dětského pokojeplatí stejná pravidla jako pro ložnici. Nejdůležitější je však zdravotně nezávadné osvětlení dětského pracovního stolu lampičkou, což platí i u ložnice, pokud je doplněna pracovním koutem. Je třeba svítivost okolo 5000 kelvinů a zdroj světla by z lampičky neměl vyčnívat.
Vhodnější jsou kompaktní zářivky či LED žárovky, jelikož vyšší teplota kompaktních žárovek, která se pohybuje okolo 220 stupňů Celsia, je v blízkosti těla nepříjemná a dítě se může spálit. Každá část pokoje by však měla být osvětlena tak, aby děti na vše dobře viděly a cítily se bezpečně.
Ideální je použít alespoň pět typů svítidel – pro osvětlení celého prostoru, k posteli, k pracovnímu stolu, na místo určené pro hraní a ve čtenářském koutku. Vybírat bychom měli svítidla veselých barev i tvarů, nejlépe s oblíbenými dětskými motivy, ale aby splňovala všechny bezpečnostní parametry.