0 Kč 0
Obsah košíku
Cena celkem:0 Kč

Jak koupit kvalitní sedací pytel ?

Při výběru sedacího pytle nebo sedacího vaku je dobré zvážit jak velký je prostor, kde bude sedací pytel umístěný, pro koho je vak určen, jaký tvar bude vhodný pro dané vyžití a kolik chceme do sedacího pytle investovat peněz. Pokud se rozhodujete, jak velký sedací pytelobjednat, samozřejmostí je zohlednit prostor, kam chcete sedací vak umístit. Vzhledem k tomu, že je vak lehce přemístitelný, může v menším pokoji nahradit křeslo nebo sedačku a kdykoliv si ho můžete přemístit do jiné místnosti. Důležité je také zvážit, kdo bude sedací pytel využívat, zda děti nebo i dospělí. Pokud má být sedací vak určen do dětského pokoje, zvažte také, jak dlouho chcete, aby dítě vak využívalo.

Menší rozměry sedacích pytlů jsou určeny spíše pro malé děti a může se stát, že až vyrostou nebudou mít ve vaku už takové pohodlí. Tvar sedacího pytle je otázkou osobního vkusu, každý typ vaku má svůj účel. Popřemýšlejte, zda chcete sedací pytel k sezení, ležení nebo relaxaci a podle toho se rozhodněte jaký tvar bude nejvhodnější. Jednoznačně nejuniverzálnějším je klasický polštář, na který se můžete posadit nebo si lehnout více způsoby. Dalším poměrně oblíbeným tvarem je hruška, na které se příjemně sedí a na rozdíl od polštáře nezabírá tolik místa. Ostatní tvary sedacích vaků mají ve většině případů jen jedinou možnou polohu a tak neplní klasický účel sedacích vaků. Cena sedacího pytle závisí na velikosti, na materiálu, ale může být dána i značkou.

KDE SE VZAL SEDACÍ PYTEL

Zvažujete pořízení sedacího pytle a zajímá vás kde a kdy tento skvělý bytový doplněk určený nejen pro odpočinek a relaxaci vznikl ? Především dětem se dnes může zdát sedací pytel umístěný v pokoji jako samozřejmost, ovšem v dobách dávno minulých byl moderní bytový doplněk pro sezení spíše vzácností. Inspirací pro vznik sedacího pytle byly pytle s luštěninami, obilím a jinými podobnými surovinami, které se ve velkém množství nacházely v továrnách a skladech a dělníci je díky jejich pohodlnosti využívali k relaxaci a odpočinku během pracovních přestávek. O tom vypovídá i anglický název " bean bag ".

Skutečné sedací pytle, tak jak je známe, mají počátek v 60. letech 20. století. Vůbec první sedací pytel byl uveden na trh v roce 1968 společností Zanotta, a to pod názvem Sacco. Ke konstrukci a naplnění sedacích pytlů se využíval extrudovaný polystyren, který umožňoval jejich snadné tvarování a příjemný posed. Díky těmto vlastnostem získaly v 70. letech sedací pytle vysokou oblíbenost především u mladých lidí.

Největší boom těchto bytových doplňků přišel na přelomu 21.století, kdy se několik společností začalo zabývat výhradně výrobou sedacích vaků a křesel plněných polystyrenovými kuličkami. Vzhledem k relativně rozvinutému chemickému průmyslu a tedy i dostatku velmi kvalitních, odolných a trvanlivých materiálů, dosáhl trh se sedacími pytli v posledních letech celosvětové oblíbenosti. Vybavení obývacího pokoje či odpočinkové místnosti sedacím pytlem je v dnešní době téměř samozřejmostí.

Na trhu můžeme najít různé sedací vaky, pytle nebo křesla od více než 30 značek z celého světa. Široká nabídka pytlů uspokojí i náročného zákazníka, sedací pytle se liší nejen cenou, ale především použitými materiály a kvalitou zpracování. Při výběru vhodného sedacího pytle doporučujeme nehledět jen na cenu, ale věnovat dostatečnou pozornost materiálu a zpracování.

VELIKOSTI SEDACÍCH PYTLŮ A VAKŮ

Malé sedací vaky a pytle s objemem do 250 litrů : tyto vaky nejsou pro běžné používání moc vhodné. Hodí se spíše jako podnožka nebo jako přenosný taburet na sezení pro návštěvu. Vyjímkou jsou vaky, které jsou určeny speciálně pro psy nebo jako sedací vaky pro děti. Oblíbeným modelem v této kategorii je sedací pytel pytel Euroball Medium.

Střední sedací vaky a pytle s objemem od 250 do 350 litrů : sedací pytle této velikosti se dají poměrně dobře využívat a mají široké uplatnění. Jsou vhodné převážně do menších bytů, kde nám nabízí dostatečné pohodlí, ale současně nezaberou mnoho místa. Důležité je, aby alespoň jeden z rozměrů vaku měl 120 cm, což Vám umožní opřít si při sezení hlavu a v takovém sedacím vaku si opravdu odpočinete. Oblíbeným modelem v této kategorii je sedací pytel pytel Big Bless.

Velké sedací vaky a pytle s objemem od 350 do 450 litrů : tyto vaky jsou charakteristické tím, že jeden rozměr je minimálně 140 cm a druhý 160 cm až 2 metry. Veslké sedací pytle nabízí dostatek prostoru pro sezení ve dvou a sedací pytle s rozměrem nad 180 cm nabízí velmi pohodlné ležení. Z tohoto důvodu je sedací pytel Wave s rozměrem 140 cm na 180 cm jedním z nejprodávanějších modelů.

Obří vaky a pytle s objemem nad 450 litrů : vaky těchto objemů jsou určeny pro sezení a ležení více osob. Jejich hlavním účelem je spíše vyplnění velkých nevyužitých prostor ve větších bytech a domech, kde často plní funkci dominanty. Uplatní se i ve velkých dětských pokojích pro bezpečné hraní Vašich dětí. Nevýhodou jsou nároky na prostor, ale také fakt, že po posazení jedné osoby dojde k napnutí pytle a nikdo další už si pohodlně nesedne. Má-li vak plnit funkci pohodlného sezení a vytvarovat se všem podle potřeby, je nutné aby se všichni posadili současně.

MATERIÁL SEDACÍCH PYTLŮ A VAKŮ

Jedním z nejvíce odolných materiálů je Nylon, který je velmi pevný a neuvěřitelně odolný. Nylon je velmi snadno čistitelný a špína se na něm příliš neusazuje. Nylon je nepromokavý, má relativně hrubý povrch a nemusíte obávat, že se v něm budete potit. Sedací vaky z Nylonu jsou příjemné a pohodlné.

Dalším materiálem používaným pro výrobu sedacích vaků je Polyester, který má proti nylonu hrubší povrch a díky tomu se hůře omývá. Polyester má velmi podobné vlastnosti jako Nylon nicméně na dotek je polyester o trochu příjemnější.

Oblíbeným a vhodným materiálem pro sedací vaky je Koženka, která je díky moderním technologiím téměř k nerozeznání od přírodní kůže a tak je možné ji sladit i s Vaší sedací soupravou. Moderní koženky nabízí snadnou údržbu, solidní životnost a příjemné a pohodlné sezení.

Sedací pytle z Bavlny, Manchesteru a Alcantary jsou na pohled krásné, materiál je pohodlný a příjemný, ale absolutně nevhodný do bytů nebo domů, kde jsou domácí mazlíčci. Z uvedených materiálů se velmi špatně odstarňují chlupy a škrábnutí drápku Vašeho miláčka mohou nadělat velký nepořádek.

V případě, že preferujete přírodní materiály, tak je pro Vás ideálním řešením přírodní kůže. Kůže je jedním z nejlepších materiálů nicméně na trhu je jen několik sedacích vaků v kůži s ohledem na vyšší cenu tohoto materiálu.

NÁPLŇ SEDACÍCH VAKŮ A PYTLŮ

Pozornost věnujte náplni sedacích vaků a pytlů. Naprosto nevhodná nicméně stále pužívaná je polystyrenová drť. Díky nepravidelnému tvaru ( nekulatému tvaru ) nedochází k přesýpání částic a tím pádem se sedací vaky nemohou přizpůsobit tělu. Drcený polystyren není tvrzený a tak dochází k rychlému a velkému slehnutí. Dalším faktem je, že samotný drcený polystyren práší, tudíš je zdraví škodlivý. Cena tohoto materiálu je asi čtvrtinová a obchody tak tento materiál často nabízejí jako náplň.

Optimální a jediná vhodná náplň do sedacího vaku nese označení EPS kuličky. Jedná o expandovaný, ohnivzdorný a tvrzený polystyren, který je produkován přímo ve tvaru kuliček. Jednotlivé kuličky mohou mít tůznou velikost od 1 mm do 6 mm. Větší EPS kuličky více podléhají slehnutí nicméně mají zase o něco lepší vlastnosti při přesýpání a tím pádem se v nich lépe sedí. Menší EPS kuličky se téměř neslehnou, ale na sezení jsou dost tvrdé, protože se nepřesýpají a pro sedací vaky nejsou příliš vhodné.

Hustota kuliček používaných do sedacích vaků je 10 až 20 g na litr. To určuje nejen celkový objem a hmotnost vaku, ale hlavně míru slehnutí kuliček v průběhu času a užívání. Jak moc a jak rychle se kuličky slehnou závisí na tom, jak často sedací pytel používáte, ale hlavně na hustotě EPS kuliček. Platí zde jednoduché pravidlo čím vyšší hustota, tím delší životnost a navíc kuličky o hustotě 10 g na litr jsou skoro za poliviční cenu proti kuličkám o hustotě 20 g na litr.

Náplň sedacího vaku musí mít samozhášecí ( nehořlavou ) úpravu a měla by splňovat některou z norem EN 1021–1, EN 1021–2, EN: 597 nebo DIN 5510 a musí splňovat vyhlášku 84/2001 Sb. o zdravotní nezávadnosti pro děti do 3 let. Tyto vlastnosti jsou u náplně z EPS kuliček samozřejmostí. Pokud navštívíte obchod se sedacími vaky nebo Vám přijde nový sedací vak poštou, nemějte obavy ze zápachu náplně vaku, která se vyskytuje u nově naplněných vaků a obvykle do 14 dnů zcela vymizí.

VNITŘNÍ OCHRANNÝ OBAL DO PYTLE

nemusí být nutně součástí každého sedacího vaku nicméně umožňuje vyprat vnější obal a je takovou poslední pojistkou proti případnému úniku kuliček při roztržení vnějšího obalu sedacího vaku.


Sedací vaky a pytle
© 2024 Supersektor.cz - všechna práva vyhrazena